Zaťaženie a rast stromov vytvárajú na dreve nezvratné varovné signály. Reč tela stromov to však prezradí iba očiam znalých.
Stromy sa usilujú o rovnomerné rozloženia napätia na svojom povrchu. Ak je toto narušené zvýšeným lokálnym napätím, vytvára strom na danom mieste silnejšie letokruhy. Ak sa zníži na tomto mieste lokálne zaťaženie, strom tu prirastá menej. Tvar stromu je teda protokolom jeho zaťaženia v minulosti.
Metóda VTA
Metóda VTA (Visual Tree Assessment) pre bezpečnostnú analýzu stromov je celosvetovo rozšírenou a právne akceptovanou metódou pre diagnostiku stromov. Popisuje reč tela stromov, pričom dokáže vonkajším prejavom priradiť vnútorné defekty. Posudzuje dostatočnosť nápravného rastu z čoho ďalej vyhodnotí kritériá možného zlyhania stromu a vyvodí z nich potrebné opatrenia. Týmto dokáže arborista odlíšiť zdanlivo nebezpečné stromy od tých naozaj nebezpečných a zabrániť tak zbytočnému výrubu alebo nehodám z dôvodu zlyhania stromu.
Tu je stručne popísaný rozdiel ako strom vidí laik a profesionálny, skúsený arborista s rokmi praxe v obore. Nie každá dutina v strome musí byť nebezpečná, nie každý vysoký strom hrozí vyvrátením.
Nie vždy sa dá strom vyhodnotiť len vizuálne, často je hlavne na verejných priestranstvách vyžadované aj prístrojové vyšetrenie stromov. Prístrojovému vyšetrovaniu a jeho alternatívam sa budeme venovať v samostatnom článku.
Základné znaky, ktoré si aborista pri svojej práci a obhliadkach stromov všíma, samostatne sa budeme v ďalších článkoch venovať práve jednotlivým parametrom:
- Preštíhlenosť stromov
- Dutiny a hniloby na strome
- Trhliny a rebrá, tlakové vidlice
- Zlyhania na konároch
- Náklon stromu
- Pôdne trhliny a stromy na svahoch
- Drevné hniloby
- Drevokazné huby
- Iné
Postup hodnotenia stavu stromov je nasledovný:
- Ak to okolitá zástavba umožní, pozrieť strom z diaľky, vyhodnotiť okolie stromu a harmóniu tvaru stromu (fototropizmus a pod.)
- Báza kmeňa: hlavne adaptačný rast, plodnice húb, zarastená kôra, informácie o výkopoch v blízkosti kmeňa, trhliny pôdy a chýbajúce prírastkové pruhy na už neaktívnych koreňových nábehoch
- Kmeň: adaptačný rast, trhliny, kostrové vetvenie, prírastkové pruhy, rebrá, zvyšujúci sa náklon, zarastená kôra hlavy, rozštiepenie hlavy, staré hnijúce rany na vetvách, plodnice húb, koeficient štíhlosti
- Koruna: konáre bez vzájomnej susedskej výpomoci, suché konáre, trhliny, vylomenia, koeficient štíhlosti, plodnice húb, bezpečnostné väzby v korune, klesajúce konáre, zlé napojenie konárov, olistenie
- V prípade objavenia defektov môže byť nutné ešte prístrojové vyšetrenie stromu. To potvrdí defekty, vyhodnotí kritérium možného zlyhania a arborista odporučí zásah
Máte záujem o naše služby?
Zabezpečte svojim stromom a záhradám odbornú starostlivosť od našich skúsených arboristov.