Ochrana stromov počas stavebných prác: Prečo je to dôležité?

Prečítajte si, ako zabezpečiť ochranu stromov na stavenisku a minimalizovať ich poškodenie

Tieto dve kategórie sa v našich podmienkach viac menej vylučujú a pritom by sa mali rešpektovať a dopĺňať. Bežný pohľad stavebnej firmy na stromy je, že zavadzajú výstavbe, ideálne ak by tam neboli, boli menšie a hlavne nemali korene. Často na stavbách prichádza k požiadavke vyrúbať všetky stromy namiesto toho, aby sa pri projekte s nimi počítalo. Ak sa aj s nimi pri projekte počíta, tak pohyb stavebných strojov, tažnej techniky a výkopových prác spôsobuje narušenie koreňového systému stromu a ten po čase vysychá a odumiera, stáva sa nebezpečným a nakoniec je nutné ho vyrúbať.

Ochrana stromov na stavenisku

Každá stavba by mala zabezpečiť a rátať finančne a časovo aj s ochranou stromov na stavenisku a konzultovať práce s odborníkom – arboristom. Nejde len o nové výstavby developerov, ale predovšetkým o revitalizácie parkov, promenád, kde sa kladú nové povrchy, rekonštrukcie detských ihrísk a iné. Žiadna náhradná výsadba nových stromov nenahradí spoločenskú, finančnú a hlavne environmentálnu hodnotu vzrastlého stromu.

Často prichádza k situácií, kedy je strom na stavenisku poškodený, stavba pokračuje ďalej, ukončí sa, odovzdá sa mestu alebo obci a stavebná spoločnosť má všetko splnené. Strom je však v hĺbke poškodený, tak nenávratne, že síce ešte nejakú dobu bojuje o svoje prežitie, ako každý živý organizmus, ale po čase zlyhá, vyschne a mesto alebo obec sú nútené ho vyrúbať na svoje náklady, aby sa nestal nebezpečným pre obyvateľov. Tento spôsob vyciciava financie z verejných zdrojov a ničí stromy.

Spolupráca stavebných firiem a arboristov

Dá sa tomu predísť a osveta v stavebných spoločnostiach, spolupráca arboristu a stavebných firiem by mala byť základom riešenia tohto problému. Kontrolným orgánom tu má byť mesto alebo obec. Betónové chodníky a nové bytové domy nám nezlepšia kvalitu ovzdušia, neochladia nás v letných horúčavách a malé stromčeky náhradnej výsadby, v prípade, že sa uchytia, poslúžia až o mnoho desaťročí.

Základom je ochrana koreňového systému stromu plotom a aj tzv. “vankúšovaním” pri prejazde ťažkej techniky v okolí stromu. Pri samotných stavebných prácach treba dbať na použité materiály, ich priepustnosť, výšku terénu (zníženie alebo zvýšenie terénu), navážky a odkopávky v koreňovom priestore, riešiť vopred opatrenia pri vedení technických sietí pod zemou a mnoho iného.

Dbajme na stromy v našom okolí, nepozerajme na ne ako na príťaž a niečo, čo zavadzia. Robme osvetu v stavebných spoločnostiach. Ako zástupcovia miest a obcí precízne kontrolujme a sankcionujme stavebné spoločnosti, ktoré nedodržiavajú predpisy. Toto málo môže spraviť každý z nás.

Čo je životný priestor stromu?

Pozostáva z nadzemnej časti tvoriacej kmeň a korunu a podzemnej časti, ktorá je tvorená koreňovým systémom. Práve ten je najčastejšie poškodený pri stavbách a navyše takéto poškodenie nie je voľným okom viditeľné, čiže sa prejaví až neskôr, devastáciou dreviny. Koreňový systém stromu je nepravideľný, pričom jeho priemer je obvykle najmenej dvojnásobkom šírky koruny a podstatná časť koreňov, ktorá zaisťuje vodu a minerálne látky nezasahuje spravidla hlbšie ako do 0,5 metra. Chránený koreňový priestor je vymedzený odkvapovou líniou stromu zväčšenou o po celom obvode o 1,5 metra, u stĺpovitých foriem stromov aj o 5 metrov podľa taxónu a veku stromu.

Negatívne faktory na stavenisku

Negatívne faktory na stavenisku, ktoré poškodzujú stromy? Hlavne ide o zhutnenie pôdy v koreňovom priestore, ktoré sa deje prejazdom stavebných strojov a dopravných prostriedkov, inštaláciou stabilných strojov (miešačky betónu), postavením kantín a iných dočasných stavieb a v neposlednom rade skladovaním stavebných materiálov. Talk na pôdu ju zhutní a to ohrozuje koreňový systém stromu.

Znižovanie a zvyšovanie úrovne terénu v koreňovom priestore bez zavedenia vhodných opatrení. Stavebné jamy, ryhy a výkopy, vrátane vedenia sietí a zníženie hladiny spodnej vody. Skladovanie materiálov, nielen bežných, ale hlavne škodlivých pre rastliny a pôdu. Uzavretie povrchu pôdy stavebnými konštrukciami, ktoré sú nepriepustné pre vodu a vzduch.

Mechanické prípadne tepelné narušenie nadzemnej časti stromu, alebo aj náhle uvoľnenie stromu zo zapojenia v poraste, čo môže spôsobiť fyziologický šok, kôrnu spálu alebo mechanické poškodenie vetrom, snehom a námrazou.

Najdôležitejšie platné slovenské normy sú nasledovné:

  • Zákon 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
  • Vyhláška MŽP SR č. 24/2003 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
  • Zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č.  372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov
  • Zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov
  • Vyhláška MŽP SR č. 453/2000 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona
  • Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov
  • Zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon)
  • Zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu
  • Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
  • Zákon č. 24/2005 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Máte záujem o naše služby?

Zabezpečte svojim stromom a záhradám odbornú starostlivosť od našich skúsených arboristov.