Arboristika ako profesia stále nepatrí medzi štandardné povolania a častokrát nie je plne pochopený rozsah činností, ktorými sa arborista zaoberá a dokáže byť nápomocný.
Predstavme si úlohu arboristu na základe životného cyklu stromu, ale už od prvej myšlienky na zasadenie nového stromu.
PRED ZASADENÍM STROMU
Arborista dokáže už vopred vyhodnotiť vhodné miesto na zasadenie stromu a odporučiť typ stromu do danej lokality. Predovšetkým v urbanizovanom prostredí je táto úloha veľmi dôležitá, nakoľko hlavne v mestách nezostáva veľa priestoru na výsadbu, mala by byť robená plánovane, koncepčne a logicky tak, aby do budúcna prinášala úžitok a nie problémy. Je mnoho aspektov, ktoré je nutné brať do úvahy. Napríklad vhodnosť lokality na výsadbu, typ pôdy, jej priepustnosť, blízkosť budov, verejného osvetlenia, zastávok, elektrických drôtov, okien, plotov, celkové rozloženie priestoru, kde strom plánujem sadiť. Do každého priestoru sa dá nájsť vhodná drevina, avšak nie všade sa dá zasadiť lipa malolistá, ktorá je dlhoveká, rastie do veľkej výšky a korunu má bohatú. Typ dreviny je potrebné vybrať už na základe zhodnotenia okolia, ale aj schopnosti danej dreviny sa v lokalite, klíme a na pôdnom stanovisku ujať a byť dlhodobo prospešná pre životné prostredie. Ak je nutné zasadiť strom, ktorý nezaberie v korune veľa priestoru, je skôr úzky, ale som na nížine na Západnom Slovensku, uprednostním menší listnatý druh stromu skôr ako úzky ihličnan. Tu je len pár ukážok situácií ako premýšľa arborista už pred výsadbou. Nehovoriac o tom, že arborista si všíma okolité dreviny, koncept, ich symbiózu s plánovanou novou drevinou.
VÝSADBA STROMU
Po výbere dreviny arborista strom príde zasadiť. Ide o profesionálnu výsadbu, ktorá sa riadi arboristickým štandardom „Výsadba stromov“. Výsadbová jama musí mať svoje parametre, zloženie zeminy, rovnako kotvenie, zálievka a pdobne. Inak sa vysádzajú stromy na rovine, inak v kopcovitom teréne, inak v intraviláne a inak v extraviláne miest a obcí. Viac v krátkosti o správnych zásadách výsadby nájdete v našom článku o výsadbe. Po vysadení stromu arborista spraví výchovný rez tak, aby sa strom vyvíjal správne do budúcna.
OREZY STROMOV
Samostatnou činnosťou arboristu a asi aj najrozsiahlejšou sú orezy už vzrastlých drevín. Najčastejší druh rezu je zdravotný rez, kde spadá aj rez bezpečnostný. Zdravotný rez smeruje k ozdraveniu stromu, odstráneniu suchých konárov, zlomených, krížiacich sa a taktiež nebezpečných konárov pri zachovaní habitusu (tvaru koruny) stromu. K orezom často prichádza aj z dôvodu, že strom príliš zasahuje do okolitých budov, drôtov, stĺpov, plotov, pouličného osvetlenia alebo iných prekážok. Vtedy sa pristupuje k redukčnému rezu od prekážky, zdvihnutiu podchodnej alebo podjazdnej výšky, taktiež pri zachovaní habitusu stromu. Existuje ešte mnoho iných subkategórií rezov stromov, ale tieto sú základné.
VÝRUBY STROMOV
Výrubom stromov sa arborista venuje predovšetkým od októbra do februára, počas výrubovej sezóny, teda mimo vegetačného obdobia. Výruby v podaní arboristu sú na rozdiel od pilčíka realizované veľmi bezpečne, postupným spúšťaním konárov a častí kmeňa. Najčastejšie je arborista volaný na výrub stromu v úzkej zástavbe, na malé dvory, tam kde je v blízkosti stromu prekážka a mohlo by prísť k poškodeniu majetku, na cintoríny a stiesnené miesta.
INÉ
Samostatnou kategóriou prác je ochrana drevín na stavenisku, inštalácia väzieb do koruny stromov a starostlivosť o staré dreviny v urbanizovanom prostredí.
Máte záujem o naše služby?
Zabezpečte svojim stromom a záhradám odbornú starostlivosť od našich skúsených arboristov.